Hamilton në vështirësi

Lewis Hamilton ka përfunduar i 13-ti në praktikën e dytë për Çmimin e Madh të Australisë, ndërkohë që Charles Leclerc, lideri i kampionatit, ka shënuar kohën më të shpejtë.

Dy javë pas Çmimit të Madh të diskutueshëm të Arabisë Saudite, Formula 1 është rikthyer në Albert Park të Melburnit për herë të parë që kur gara e vitit 2020 u anulua për shkak të pandemisë Covid-19.

Hamilton, i cili përfundoi në vendin e 10-të në Jeddah, ishte përsëri jashtë ritmit me Mercedesin e tij të dobët.

Hamilton përfundoi një distancë prej 1.5 sekondash pas Leclerc, me kampionin botëror Max Verstappen i dyti, 0.245 sekonda pas dhe Carlos Sainz i treti në Ferrarin tjetër. As pilotët e Mercedes nuk hynë në top 10 pasditen e së premtes pasi shoku i skuadrës së Hamilton, George Russell përfundoi i 11-ti, 1.2 sekonda prapa. Fernando Alonso, i cili bëri debutimin e tij këtu 21 vjet më parë, ishte i katërti për Alpine, një pikë përpara Sergio Pérez të Red Bull.

Charles Leclerc gjatë praktikës së dytë me Ferrarin e tij në Çmimin e Madh të Australisë në Melburn. Fotografia: Joel Carrett/EPA

Hamilton përfundoi i dyti pas ish-shokut të skuadrës Valtteri Bottas në garën e fundit të zhvilluar këtu në vitin 2019. Pista është rishfaqur dhe zgjeruar në kthesat një, gjashtë dhe në kthesën e parafundit.

Pas infektimit me Covid-19, Sebastian Vettel është distancuar për garat në Bahrein dhe Arabinë Saudite. Dalja e parë e tij këtë javë përfundoi para kohe pas një dështimi të motorit.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Kroaci: 11 të vdekur nga aksidenti i autobusit

Të paktën 11 persona kanë vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë në autostradën A4 Zagreb-Goriçan, mëngjesin e së shtunës. Sipas informacioneve jozyrtare janë...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Të fundit nga rubrika