Hamza viziton zonat e dëmtuara nga vërshimet në Mitrovicë

Kryetari i Mitrovicës, Bedri Hamza, dhe nënkryetari Arian Tahiri, kanë vizituar disa nga vendet e prekura nga vërshimet e fundit në Mitrovicë

Kryetari i Mitrovicës, Bedri Hamza

Kryetari i Mitrovicës, Bedri Hamza, dhe nënkryetari Arian Tahiri, kanë vizituar disa vende të Mitrovicës për të parë më afër gjendjen e vendbanimeve të prekura nga vërshimet.

Kryetari Hamza ka vizituar lagjen “Tjegullorja”, në këtë vend si pasojë e vërshimeve të lumit “Lushta”, janë shkaktuar dëme materiale.

“Gjatë kësaj vizite kryetari Hamza takoi edhe një grup të rinjsh nga organizata “7 Arte”, të cilët janë mobilizuar për pastrimin sipërfaqësor të lagjes së Tjegullores. Me këtë rast, kryetari Hamza, ka falënderuar këta të rinj dhe qytetarët e tjerë të cilët u treguan vullnetmirë dhe të gatshëm në pastrimin e kësaj zone dhe rikthimin sa më të shpejtë në normalitet”, njofton Komuna e Mitrovicës.

Pamje nga vizita e kyetarit Hamza në zonat e prekura nga vërshimet në Mitrovicë

Tutje Hamza ka theksuar se komuna ka formuar edhe komisionet komunale të cilat do të bëjnë edhe evidentimin e dëmeve të shkaktuar jo vetëm në ekonomitë familje, biznese, infrastrukturë e bujqësi.

Mes tjerash kryetari i Mitrovicës ka theksuar se komuna do të marr përsipër që brenda mundësive financiare të bëhet edhe kompensimi i dëmeve, “por që në një gjendje të tillë jashtëzakonisht të rënduar pret reflektim e mbështetje edhe nga niveli qendror”, thuhet tutje në njoftim.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika