Hapet tuneli i Llogarasë

Tuneli i Llogorasë është hapur për qarkullim. Në përurimin e këtij tuneli ka marrë pjesë vet kryeministri Edi Rama i cili ka thënë se kjo vepër do të ndryshojë përgjithmonë udhëtimin drejt jugut të Shqipërisë

Vepra më e rëndësishme infrastrukturore në jug të Shqipërisë, tuneli i Llogarasë, është hapur sot(e premte) zyrtarisht për përdorim.

Të pranishëm në ceremonin e hapjes janë kryeministri Edi Rama, ministra, deputetë e zyrtarë vendorë të qarkut Vlorë.

Tuneli i Llogorasë ka një gjatësi prej 5.9 kilometra dhe do të shkurtojë ndjeshëm kohën e udhëtimit drejt plazheve të bukura të Jugut të Shqipërisë.

Hyrja për në tunel nis nga Dukati duke shmangur kthesat e Llogarasë dhe del në fshatin Palasë. Distanca e udhëtimit në këtë segment llogaritet 7-10 minuta, nga rreth 40 minuta që përshkohej duke udhëtuar përmes Llogarasë.

Tuneli i Llogarasë, i cili u hap përpara afatit përfundimtar, do të jetë pa pagesë këtë sezon, ndërsa vitin e ardhshëm do të aplikohet pagesa për automjetet.

Hapja e tunelit të Llogarasë, Rama: Do të ndryshojë përgjithmonë udhëtimin drejt jugut

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika