Haradinaj: 100 euro nuk e zgjidhin problemin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj e ka cilësuar shumën prej 100 euro që Qeveria ka vendosur ta ndajë, për pensionistët, studentët, punëtorët e sektorit publik dhe atij privat, si të pamjaftueshme.

Sipas Haradinajt, kjo masë e ndërmarrë nga Qeveria nuk e zgjidhë asnjë problem dhe se shuma prej 100 eurosh është tejet e vogël.

“Qeveria e Kosovës, duhet të veproj si Qeveri e shtetit, qytetarët kanë nevoje edhe për një euro, por nuk zgjidhet asgjë me masa që zgjasin vetëm një muaj. Është shumë e vogël shuma prej 100 eurosh që Albin Kurti të fshihet pas paaftësisë së tij për të rishiku buxhetin që do të krijonte zgjidhje afatmesme të krizës financiare të qytetarëve”.

”Është e vogël kjo shumë që ai ta fsheh dështimin e tij për rritjen ekonomike dhe për rritjen e pagave të gjithëve në Kosovë”, ka thënë Haradinaj.

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj

Por, këtë masë që po e kundërshton tani, Haradinaj e kishte kërkuar para dy viteve më 6 prill 2020. Në atë kohë AAK-ja, përmes një konferenceje për media kishte kërkuar 100 euro ndihmë për secilin qytetarë të Kosovës.

Haradinaj, në konferencën e së martës, kërkoi nga Qeveria e Kosovës, që paga minimale të bëhet 370 euro, duke kërkuar kështu edhe miratimin e ligjit të pagave.

“Të punësuarit në Kosovë kanë nevojë për paga të dinjitetshme e të përhershme, dhe Qeveria e vendit duhet që urgjentisht t’i rrisë pagat për të gjitha kategoritë. Ne propozojmë që paga minimale të jetë 370 euro”.

”Pagat nuk kanë lëvizë nuk ka rritje të pagave me vite dhe çmimet janë rritë në vazhdimësi. Qeveria duhet që urgjentisht ta kalojë ligjin e pagave me rritje prej 33% të pagave dhe të gjitha skemave pensionale”, tha Haradinaj.

Kërkesë tjetër e tij ishte lejimi për tërheqjen e parave nga Trusti Pensional.

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj dhe Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika