Haradinaj: Edhe pse kam provuar ta këshilloj kryeministrin, Kurti ka dështuar ta kuptojë rëndësinë e rolit amerikan

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se në këtë fazë kanë mundësi që të përfundojnë marrëveshjen për njohje reciproke me Serbinë, marrëveshje kjo që sipas tij do t'i hapte rrugë vendin për NATO

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se në këtë fazë kanë mundësi që të përfundojnë marrëveshjen për njohje reciproke me Serbinë. Kjo marrëveshje sipas tij “do t’i hapte vendit tonë rrugën për antarësim në NATO dhe organizata të tjera ndërkombëtare”.

“Edhe pse shumë herë kam provuar ta këshilloj kryeministrin, lidershipi i vendit tonë ka dështuar ta kuptojë rëndësinë e rolit amerikan në këtë proces. Për këtë proces jetik për Kosovën, bashkëbisedova sonte me qytetarët në Drenas”, ka shkruar Haradinaj.

Kreu i AAK-së ka shtuar se në takimin me qytetarët e Drenasit ka shprehur besimin për aleatët strategjik dhe ka shprehur shqetësimin për “paaftësinë dhe dështimet e qeverisë së Kosovës në sferën ekonomike dhe energjetike”.

Haradinaj kla theksuar se “Kosova duhet të bëjë hapa shumë të kujdesshëm në koordinim me aleatët, pasi që vendimet që merren tani, do të ndikojnë jo vetëm për gjeneratën tonë, por edhe për brezat që vijnë”.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika