Haradinaj ka ftuar prokurorinë t’i hetojë faturat energjetike

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj përmes një postimi në Facebook, ka ftuar prokurorinë të hetojë siç thotë ai fryerjen e faturave të energjisë elektrike.

Ai i ka thënë të parit të qeverisë se kriza energjetike nuk zgjidhet me punësim të militantëve.

“Kryeministër kriza energjetike në Kosovë nuk zgjidhet me punësimin enorm të militantëve partiakë e as të atyre që sipas teje janë për dasma e kanagjegje”, ka shkruar Haradinaj.

Sipas tij, faturat e energjisë pas shtrenjtimit në shumë raste e tejkalojnë dyfishin, dhe ka dyshime serioze se ato janë fryrë përtej çdo tarife, kategorie apo kriteri.

Ai ka ftuar organet e hetuesisë që krahas hetimeve për punësime abuzive në Korporatën Energjetike të Kosovës (KEK), të fillojnë hetimet edhe për faturat e fundit të energjisë, sepse ka dyshime serioze që qytetarët janë vjedhur.

Ramush Haradinaj kërcënon publikisht Albin Kurtin | Paparaci
Albin Kurti dhe Ramush Haradinaj

Nuk është hera e parë që kryetari i AAK-së reagon me postime publike ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

Po në janar të këtij viti, ai e kishte ironizuar me një postim në Facebook për rikthimin e bllokut B2 të termocentralit “Kosova B”.

“Nuk është hera e parë që bjen e rikthehet ky bllok. Kryeministri i paska bërë disa pyetje hipotetike. Eh sikur ta kishim të renovuar ‘Kosovën A’. Eh sikur ti kishim blloqet B-3, B-4.Po paska harruar të thotë: Eh sikur të mos e kisha bllokuar projektin ‘Kosova e Re’; Eh sikur të mos e kisha refuzuar gazin amerikan. Po e shkuara është e shkuar. Ai nuk është aty për të vajtuar por për të gjetur zgjidhje, kishte shkruar Haradinaj.

Ndër të tjera ai kishte reaguar me të njëjtën kritkë, “Kryeministër mos e shtrenjto rrymën, e lëri retorikat”.

Konsumi i energjisë elektrike është rritur në 23.11 për qind – FrontOnline

Ndërsa, Kurti kishte thënë se me kthimin e bllokut B2 të termocentralit “Kosova B” në funksion, tashmë për çdo orë po paguhen 50 mijë euro import më pak.

Kosova është duke u përballur me një krizë energjetike që nga muaji dhjetor për çka tani Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka paralajmëruar edhe shtrenjtim të çmimit të energjisë, e cila është pranuar edhe nga Qeveria e Kosovës.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika