Haradinaj kërkon dorëheqjen e Kurtit: Ta kthejë mandatin te populli

Kryetari i AAK-së, Haradinaj ka thënë se kryeministri Kurti duhet të dorëhiqet dhe ta kthejë mandatin te populli pasi sipas tij "situata e krijuar pas dështimit të djeshëm në Bruksel, me tendencë të thellimit të krizës, me pasoja të rënda për popullin e Kosovës, kërkojnë reflektim urgjent nga Kurti dhe qeveria e tij"

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, duhet të dorëhiqet dhe ta kthejë mandatin te populli.

Ky reagim i tij në Facebook vjen pasi thotë se pati “dështim” në takimin e djeshëm në Bruksel.

“Situata e krijuar pas dështimit të djeshëm në Bruksel, me tendencë të thellimit të krizës, me pasoja të rënda për popullin e Kosovës, kërkojnë reflektim urgjent nga Kurti dhe Qeveria e tij. Ai duhet të dorëhiqet dhe ta kthejë mandatin te populli”, ka shkruar Haradinaj.

Sipas Haradinajt, nëse Kurti nuk reflekton, duhet të shkarkohet me mocion.

“Këtë veprim duhet ta bëjë edhe nëse ai mendon se është në rrugë të drejtë. Ai obligohet ta pyesë popullin se çka mendon për veprimet e tij. Në demokraci zgjedhjet janë përgjigjja më e mirë. Në rast të mungesës së reflektimit të Kurtit, mbetet përgjegjësi e ne të tjerëve, të bashkohemi e të veprojmë urgjent për ta dërguar vendin në zgjedhje, duke e shkarkuar Kurtin përmes mocionit të mosbesimit. Është koha ta pyesim popullin se si të dalim nga kjo gjendje e rrezikshme”, ka vijuar ai.

Ndryshe, të enjten, kryeministri i Kosovës, Kurti dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, u takuan në Bruksel, takim ky që përfundoi pa ndonjë pajtim në mes të palëve.

BE-ja ka thënë se Kurti nuk e ka pranuar propozimin e tyre, ndërsa Vuçiqi po.

Ndërkaq, Kurti ka thënë se “Kushtëzimi i Serbisë është kthyer në qëndrim të emisarëve të BE-së”, ndërsa në anën tjetër Vuçiq tha se bisedimet me Kurtin përfunduan pa sukses, pasi Kurti, sipas tij, “e refuzoi propozimin evropian”.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika