Haradinaj kërkon shkarkimin e Qeverisë: Ta nxjerrim Kurtin dhe Kosovën nga drejtimi i gabuar

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka kërkuar nga deputetët që të votojnë mocionin që çon te shkarkimi i Qeverisë së udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti

I pari i AAK-së, Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se dialogu dhe qeverisja në Kosovë janë në rrugë të gabuar.

Në fjalën e tij në seancën plenare në Kuvendin e Kosovës, Haradinaj ka kërkuar nga deputetët që të bashkohen e ta shkarkojnë Qeverinë e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti.

“Rrugë e cila po i shkakton humbje, po i sjell goditje Kosovës. Mund t’i listoj ato humbje dhe goditje për Kosovën. Janë të shumta, i keni dëshmu e shpjegu shumë nga ju. Tani nëse ne në parlament e shohim qeverinë tonë që e udhëheq vendin në drejtim të gabuar dhe i sjell vendit humbje të njëpasnjëshme, si të veprohet ju lutem? Nëse dikush prej nesh ende shpreson që qeveria Kurti do ta nxjerrë Kosovën nga drejtimi i gabuar, drejtimi humbës e nga sanksionet, jam i bindur se do të dalë gabim. Nuk besoj që duhet të presim që ai që e ka sjellë Kosovën në pozitën e të ndëshkuarit, goditjeve, humbjeve të njëpasnjëshme edhe në planin e brendshëm të sigurisë dhe të atij ndëkrombëtar, të shpresojmë që ai do ta nxjerrë”, u shpreh ai.

Sipas tij, nëse vazhdohet të heshtet në këtë situatë, që Haradinaj e përshkruan si jo të mirë, “për fat të keq po bëhemi bashkëpjesëmarrës të përkeqësimit të situatës në vend”.

“Besoj që është detyrë e parlamentit ta nxjerrë Kurtin dhe Qeverinë Kurti nga drejtimi i gabuar, detyrë e të gjithë deputetëve. Ne si parlament duhet t’i marrim përgjegjësitë. Ne që ia kemi dhënë besimin Qeverisë Kurti, ju lutem shqyrtojeni se a është në rregull që të vazhdohet në drejtim çfare e kemi në vend apo të gjithë ne ta ndihmojmë Kosovën, Kurti, me mocion, ta shkarkojmë Qeverinë Kurti. Ta nxjerrim Kurtin dhe Kosovën nga drejtimi i gabuar”, shtoi ai.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika