Haradinaj: Krimi i organizuar mund të na rrezikojë të gjithëve

Ramush Haradinaj ka thënë se NATO ka intervenuar në Kosovë për të ndal gjenocidin, andaj Kosova dhe Serbia duhet ta luftojnë krimin ndërkufitar mes dy vendeve dhe duhet kontribuar në stabilizim të rajonit

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, në një postim në Facebook, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe Mbretëria e Bashkuar mbeten të përkushtuara për një rajon të qetë dhe të sigurt. Gjithashtu, ka shtuar se luftimi i krimit të organizuar është obligim i të dy qeverive, asaj të Kosovës dhe të Serbisë.

Perëndimi ka intervenuar në Kosovë për të ndalur gjenocidin, ka thënë Haradinaj.

“Shtetet e Bashkuara të Amerikes, Mbretëria e Bashkuar dhe të gjitha shtetet e NATO-s, intervenuan më 1999 në Kosovë për të ndalur gjenocidin. Që prej atëherë, këto shtete, po ashtu, janë përkushtuar për një rajon të qetë dhe të sigurt. Rendi dhe ligji është në interes të secilit qytetar ashtu edhe dy shteteve, Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Haradinaj.

Ilustrim

Reagimi i kryetarit të AAK-së vjen pas sulmeve të pjesëtarëve të Policisë së Kosovës në veri të vendit.

Haradinaj shton se krimi i organizuar nuk ka përkatësi poilitike dhe etnike dhe mund të na rrezikojë të gjithëve. Krimi i organizuar ndërkufitar duhet të luftohet dhe është në interes dhe obligim i dy qeverive.

Ilustrim

Së fundmi, Policia e Kosovës në veri të vendit është sulmuar disa herë, pasi ka bllokuar rrugët e kontrabandës ndërkufitare.

Policia sulmohet me armë dhe granata, Sveçla e quan akt terrorist

Ndërsa, tregjet kriminale të përbashkëta për shumicen e Evropes janë, trafiku i drogave, trafiku i qenieve njerëzore, migracioni i paligjshem dhe krimi ekonomik, që përfshin, pastrimin e parave, kontrabandën, mashtrimin dhe evazionin fiskal.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika