Haradinaj kritikë Kurtit: Me qeverisjen tuaj, jeni duke e rrezikuar seriozisht këtë vend

Ish-kryemnistri Ramushi Haradinaj, ka kritikuar kryeminstrin Albin Kurtin, se ka marrë punët e huaja për të cilat nuk ka dije. Ai e ka akuzuar Kurtin se është duke rrezikuar Kosovën duke e ''ndarë shoqërinë si me thikë''

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i ka bërë thirrje kryeminstrit, Albin Kurti, për tu tërhequr, duke i thënë se “me qeverisjen e tij, është duke e rrezikuar seriozisht Kosovën”.

Tutje për ish-kryeminstrin Haradinaj, Kurti i ka hyrë punës së huaj, dhe se nuk është turp që ti bie pishman dhe të këkrojë falej.

“Nuk është marre me thënë, më falni paskam hyrë në zanat të huaj. Nuk je as i pari as i fundit, që e humb rrugën diku. Është nder e njerëzi me ditë kur me u tërheq”, ka theksuar ai.

Sipas Haradinajt, Qeveria Kurti 2 nuk është vetëm e dëmshme por, edhe e rrezikshme për Kosovën, sepse është duke e ndarë shoqërinë.

“Në rrafshin politik, e keni ndarë shoqërinë si me thikë. Në rafshin fetar po nxitni tema që po e rrezikojnë jo vetëm tolerancën fetare që ndër shqiptarë ka qenë vlerë sublime, por edhe identitetin kulturor e kombëtarë. Qeverisja juaj e ka qitë në gjunj ekonominë e vendit. Bizneset i keni mbështetur për muri e po i çoni drejt falimentimit. Qasja juaj ndaj komunave është armiqësore. Shtresen e mesme të shoqërisë, po e shndërroni në kategori sociale”, ka theksuar

Ai ka ka thënë se duke e bllokuar ligjin e pagave, qeveria ka shkaktuar problem për, “mijëra mësues, mjekë, policë, shërbyes civilë, punëtorë të sektorit publik e privat, por edhe të tjerë, sot kanë problem me mbijetu me pagat që ju i keni lënë ne vendnumëro, duke e bllokuar ligjin e pagave, që kish marrë udhë qysh në qeverisjen time, e kur inflacioni ishte zero”.

Mirëpo, Haradinaj e ka kritikuar dhe Ministrinë e Ekonomisë ku sipas tij, ajo ‘ka shpenzuar zero euro për kapacitetet gjeneruese energjetike, e në verë paralajmëroni reduktime katstrofike të rrymës, deri në 6 orë terr. Me këtë politikë, Kosovën doni me e ngri në dimër”.

Ai ka shtuar se kanë humbur orientimin në dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë sepes nuk është duke insistuar për marrëveshje finale për njohje të ndërsjellë.

“Ju sikur doni me nënshkru një dokument për mos-sulmim të ndërsjellë. Ky dokument është nënshkruar në qershor të vitit 1999, dhe Kosova nuk kthehet atje më”, ka sqaruar ai.

Ai ka përfunduar duke thënë se “ka diçka më të vlefshme se sa karriga e kryeministrit, prandaj po ju drejtohem që ta rishikoni pozicionin tuaj”.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika