Haradinaj nga SHBA: Amerika atdheu i mijëra shqiptarëve

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka bërë vizitë në Federatën Pan-Shqiptare të Amerikës “Vatra”

Gjatë qëndrimit të tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Haradinaj ka vizituar edhe shoqatën ”Vatra”, ku ka bashkëbiseduar për zhvillimet politike në Kosovë dhe rajon.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Haradinaj është shprehur se “Amerika nuk është vetëm aleati ynë kryesor strategjik. Ajo është atdhe për mijëra e mijëra shqiptarë, që në rrethana të ndryshme u larguan nga vendi, e tanimë kanë jetën e tyre në Shtetet e Bashkuara.”

Ai ka thënë së ka pasur kënaqësinë për vizitën që ka bërë, e gjithashtu ka ritheksuar edhe nevojen e përkrahjes së tyre për një Kosovë të sigurtë.

“Ishte fat historik për shqiptarët, që edhe pse bijtë e tyre kaluan Atlantikun, asnjëherë nuk u shkëputën nga trungu, asnjëherë nuk e harruan Atdheun. Zoti i bekoftë shqiptarët, Zoti i bekoftë Shtetet e Bashkuara të Amerikës,” ka shkruar Haradinaj.

Në vizit zyrtare në SHBA po qëndron edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ku të shtunën e shtatë majit është takuar me drejtuesit e MCC-së.

Kurti në SHBA nis negociatat me MCC-në për projektin energjetik

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika