Haradinaj për kërcënimet ndaj politikanëve: Duhet të merren seriozisht –  të mos përdoren për ta larguar vëmendjen nga problemet

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinja

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar në lidhje me raportimet e fundit se disa figura nga partitë opozitare janë kërcënuar me jetë si dhe janë planifikuar atentate ndaj tyre.

Haradinaj tha se kërcënimet duhet të merren seriozisht nga organet e rendit dhe se në faza të ndryshme edhe në adresë të tij ka pasur kërcënime me jetë, por që sipas tij nuk i kanë bërë publike për të mos e alarmuar opinionin publik.

“Në faza të ndryshme na ka rastisur edhe neve, edhe mua personalisht, që të përballeshim me kërcënime nga më të ndryshmet, kërcënime edhe me jetë. Edhe atëherë kur informatat për kërcënime na kanë ardhur në rrugë zyrtare, apo edhe nga burime të tjera, nuk e kemi alarmuar opinionin publik. E para që të mos i dëmtonim hetimet dhe e dyta që të mos shkaktonim ngarkesë të panevojshme tek opinioni publik”, ka thënë ai.

Tutje Haradinaj tha se nuk do duhej që këto lloj kërcënimesh të përdoreshin për ta larguar vëmendjen e popullit sipas tij nga problemet reale që i ka Kosvoa.

“Do të ishte politikisht jo korrekte dhe e dëmshme madje, sikur përfshirja e opinionit publik në këtë temën e kërcënimeve ndaj figurave publike, të shfrytëzohej për t’i hequr nga vëmendja e popullit, qoftë edhe përkohësisht, temat e interesit popullor, siç janë; problemet ekonomiko-sociale e ato politike, apo edhe defektet e mëdha në politikën e jashtme të vendit”, ka thënë ai.

Ndryshe, këto komente Haradinaj i bëri pas raportimeve se disa anëtarë të LDK-së, duke përfshirë kryetarin Lumir Abdixhiku, janë kërcënuar me jetë dhe se është planifikuar atentat ndaj tij.

Kanosjen ndaj Abdixhikut dhe të tjerëve e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika