Haradinaj për (mos)votimin e serbëve të Kosovës: Marrëveshja gjithpërfshirëse me Serbinë – zgjidhja e vetme

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, teksa është deklaruar lidhur me mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë, ka thënë se arritja e marrëveshjes me Serbinë është mundësia e vetme pët t’iu shmangur trajtimit të çështjeve veç e veç.

Ai përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se, sa më shumë që zgjatet arritja e kësaj ujdie, aq më shumë përkeqësohet angazhimi për paqe në Ballkan.

“Çështja e të drejtës së votës për komunitetin serb të Kosovës në zgjedhjet e Serbisë është shumë e rëndësishme, por, ne duhet të shmangim trajtimin e çështjeve një nga një”, ka shkruar Haradinaj.

“Zgjidhja është marrëveshja gjithëpërfshirëse me Serbinë për njohje reciproke që do t’i rregullojë këto çështje njëherë e përgjithmonë”, ka shtuar ai.

Ndryshe, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të martën e 22 marsit ka thënë se për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale të Serbisë në Kosovë, duhet të ketë një marrëveshje në mes të dyja palëve.

Kjo deklaratë e tij vjen gjatë takimit virtual me ambasadorët dhe shefat e misioneve diplomatike dhe konsullore të Kosovës.

Kështu, ka njoftuar zyra e kryeministrit përmes një komunikate për media, në të cilën theksohet se, Kurti teksa iu është drejtuar ambasadorëve dhe përfaqësuesve diplomatikë, ka thënë se, “nuk dëshirojmë që t’ua pamundësojmë të drejtën e votës qytetarëve që kanë dyshtetësi”.

Ai po ashtu, ka thënë se në të njëjtën kohë nuk mund të veprojë në kundërshtim me ligjshmërinë dhe kushtetushmërinë e vendit.

Sa i përket qëndrimit të pozitës ndaj zgjedhjeve në Serbi, edhe Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, gjatë një konference për media, të hënën e 21 marsit ka deklaruar se, qeveria nuk ka ndryshuar vendim.

“Kemi deklaruar disa herë me radhë që zgjedhjet mund të organizohen në bazë të Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës vetëm në bazë të një kërkese nga shteti serb për shtetin e Kosovës, kërkesë kjo që nuk ka ardhur. Derisa ende nuk ka ndonjë kërkesë për mbajtje të zgjedhjeve dhe vendimi mbetet i njejtë”, ka thënë ajo.

Ndërkaq, zgjedhjet parlamentare dhe ato presidenciale të Serbisë do të zhvillohen më tre prill të këtij viti.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika