Haradinaj për planin evropian: Është marrëveshje me interes nacional

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj

I pari i AAK-së, Ramush Haradinaj, e ka ripërsëritur qëndrimin e AAK-së pro marrëveshjes së propozuar nga Bashkimi Evropian.

Pas takimin me emisarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak, Haradinaj tha se u informua në detaje për përfundimin e marrëveshjes.

“I kënaqur që sot në selinë e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, bashkë me kolegë, pritëm në takim përfaqësuesin Special të BE-së për dialogun z. Miroslav Lajčak dhe ekipin e tij, të cilët na informuan në hollësi për progresin e arritur deri më tash në përfundimin e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Haradinaj.

Plani evropian, sipas Haradinajt, ka interesa nacional, i cili siguron rrugëtimin drejt BE-së.

“Shpreha vlerësimin tim për unitetin e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian në mbështetje të kësaj marrëveshjeje. E vlerësova lart angazhimin e jashtëzakonshëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në funksion të arritjes së marrëveshjes, rol i cili është jetik në zbatimin e saj”, ka thënë ai.

Marrëveshja, sipas AAK-së, duhet të nënshkruhet më 18 mars në Ohër.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika