Haradinaj për takimin që pritet të zhvillohet në Bruksel: Të mos ketë kthim prapa

I pari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovë, Ramush Haradinaj, në mbledhjen kryesisë së kësaj partie të mbajtur para zhvillimit të takimit të radhës mes Kosovës dhe Serbisë, i ka kërkuar qeverisë që në takimin e radhës në Bruksel, të mos ketë kthim prapa, e të mos diskutohet për çështje teknike, por të ndiqet agjenda e marrëveshjes finale me Serbinë

Pamje nga mbeldhja e kryesisë së AAK, 05.08.2022

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj në mbledhjen e mbajtur të kryessisë së kësaj patie, të premten e 5 gushit, ka kërkuar vazhdimin e agjendës drejt përmbylljes së dialogt Kosovë-Serbi.

“Në mbledhjen e sotme të Kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, është kërkuar vazhdimi i agjendës së dakorduar me Sekretarin e Shtetit Antony Blinken, drejt përmbylljes së dialogut për njohje reciproke me Serbinë”, shkruhej në postimin e Haradinajt, në Facebook.

Gjithashtu, ka paraqitur një kërksë drejt qeverisë duke thënë që në takimin e radhës në Bruksel të mos ketë kthim prapa.

“Kryesia e Aleancës, ka kërkuar nga qeveria e vendit, që në takimin e radhës në Bruksel, të mos ketë kthim prapa, e të mos diskutohet për çështje teknike, por të ndiqet agjenda e marrëveshjes finale me Serbinë”, ka shtuar i pari i AAK-së.

Ndryshe, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë pranuar ftesën e Bashkimit Evropian që më 18 gusht të zhvillojnë rundin e ri të bisedimeve.

Kjo ftesë ka ardhur në kohën e rritjes së tensioneve në veri të Kosovës, pasi që serbët lokalë kanë vendosur barrikada për të kundërshtuar dy vendime të Qeverisë së Kosovës që kishin të bënin me dokumentet dhe targat serbe.

Ndërkaq, barrikadat e vendosura janë larguar pasditen e 1 gushtit dhe Qeveria e Kosovës është zotuar  se do të shtyjë për një muaj zbatimin e këtyre dy vendimeve.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika