Haradinaj: Qeveria është e sëmurë, vendi do të pësojë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se Qeveria Kurti II, është e udhëhequr nga inatet politike

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, e ka quajtur të sëmurë, Qeverinë e Kosovës dhe se sipas tij shteti i Kosovës, do të pësojë nga kjo qeveri.

Haradinaj, ka thënë se Kosova do t’i shoh pasojat në stinën e dimrit, kur sipas tij pritet që të rëndohet situata me furnizim të energjisë elektrike.

“Qeverinë po e shoh si të sëmurë, është pacient qeveria. Nuk po e shoh vetëm si qeveri të sëmurë, por po e shoh se vendi do të pësoj, prej kësaj qeverie ose ka me qenë e sëmurë në këtë dimër. Po mundohem ta clirojë Kurtin, nga inati. Përinati të opozitës mos e merr në qafë vendin”, ka thënë ai.

Haradinaj e ka kritikuar edhe gjuhën e përdorur nga deputeti i LVV-së, Dimal Bashës, ndaj kryetarit të SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj.

Ai ka thënë, se Jasharaj nuk është pjesë e opozitës, por vetëm i përfaqëson interesat e mësimdhënësve.

“Po flas si i frikësuar për gjendjen në Kosovë. Nuk është sinjal i mirë, ai debat në mes të deputetit në moshë të re të VV-së, me gjyshin e tij, se ai është gjysh, se ai ka punu tëre jetën në arsim. Kjo dëshmon sa shumë jemi degradu, ne e kemi votu qeverinë me 50% për të na zgjidh problemet më bazike”, ka thënë ai.

I pari i AAK-së, ka thënë se qëllimi i tij nuk është ta rrëzojë nga pushteti Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Sipas tij, po ta donte ai këtë gjë nuk do e këshillonte atë për mirë, duke kërkuar nga ai miratimin e Ligjit të Pagave e shumë kërkesa të tjera që sipas tij janë të dobishme.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika