Haradinaj: Qeveria vazhdon të jetë kundër SHBA-së

Deputeti i partisë së Alenacës për Ardhmërin e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, tha se qeveria Kurti po e lufton Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) dhe po vazhdon të jetë kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Në kohën sa Vetëvendosje ka qenë në opozitë i ka mendu si fajtorë të gjithë të tjerë dhe ia ka lënë fajin UÇK-së se komandantët po e udhëheqin vendin. Në raste të caktume, kanë mendu se ka faj edhe Ibrahim Rugova, e se Amerika ka faj se po i mban në pushtet komandantët. Për fat të keq, sot e kësaj dite, tri vlera janë të rrënuara, luftohet UÇK-ja, kanë mbet peng i asaj kohe, po vazhdohet me qenë kundër Amerikës, si ndodh me qenë kundër Amerikës, është tu i harxhu qeveria Kurti kreditat e atyre që s’janë më në jetë”, tha Haradinaj.

Ai tha se qeveria Kurti ua ka lënë fajin UÇK-së, kur komandantët kanë udhëhequr vendin dhe, kur nuk janë pajtuar me partinë e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) e ka kritikuar Rugovën dhe Amerikën duke thënë se ata po i mbajnë në pushtet komandantët.

“Një nga agjendat e tyre kanë qenë kundër uck-së, po vazhdohet të jenë kundër amerikës. Jemi duke hargju kohën tonë, për ata që nuk janë më në jetë, është duke abuzu me durimin me aleatët e sigurisë”, tha Haradinaj.

Këto deklarata Haradinaj i bëri gjatë seancës të Kuvendit, ku po diskutohet për politikën e jashtme, raporton RTV Dukagjini.

Ramush Haradinaj, kryetari i AAK-së

Gjithashtu Haradinaj tha se po synohet që projektet e Amerikës të mos implementohen, duke thënë se UÇK-ja dhe Amerika janë dy faktor që nuk kanë pushtet ekzekutiv në Kosovë, e që sipas tij projektet që propozohen nga të dyja palët nuk plotësohen.

“Projekti i gazsjellësit rezulton me dobësinë e Amerikës për ta hequr gazin rus nga Serbia. Dy faktorë nuk kanë pushtet ekzekutiv në vend, UÇK-ja dhe Amerika, bëhet çmos në mënyrë konsistene që të mos ndodhin projektet që i synon Amerika deri te marrëveshjet bilaterale.Ju mundeni me kujtu se ua kemi inati, na ua kemi inati deri në at masë sa mos me pësu Kosovës, por i gëzohemi ehde qeverisë tonë kur fiton. Ju kemi gëzu moslejimit të referendumit serb, ju kemi gëzu fondit të sigurisë”, shtoi Haradinaj.

Deputeti i AAK-së po ashtu tha se ne gëzohemi kur qeveria fiton, gëzohemi njëjtë ashtu sikurse kur fiton kombëtarja kosovës si Majlinda Kelmendi, Dua lipa  dhe për ndalimin e referendumit serb e për fondin e sigurisë

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika