Haradinaj reagon kundër raportit të ‘’Freedom House’’

Haradinaj akuzohet si figurë e krimit dhe korrupsionit në Kosovë nga organizata amerikane ''Freedom House''

Ish-presidenti Hashim Thaçi dhe ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, janë etiketuar si figura të lidhura me krimin dhe korrupsionin në Kosovë, në raportin e fundit për demokracinë, të organizatës amerikane ”Freedom House”.

Ish-kryeministri dhe kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka reaguar përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook‘, pasi emri i tij ishte lakuar me kontekst negativ në raport. Ai i ka siguruar qytetarët se si ish-kryeministër, por edhe tani, si kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka punuar dhe vazhdon të punojë për sundimin e ligjit dhe demokracisë.

”Të dashur qytetarë, u përhap me bujë raporti i Freedom House për demokracinë në Kosovë. Në njërin prej paragrafëve përmendet edhe emri im”, thuhet në postimin e Haradinajt.

Ai ka deklaruar se ka punuar dhe do të vazhdojë të punojë për demokracinë.

”Dua t’ju siguroj se edhe si Kryeministër, por edhe tash, kam punuar dhe vazhdoj të punoj për sundimin e ligjit dhe demokracinë”, ka shkruar Haradinaj.

Ai ka theksuar se, edhe tani kur është në opozitë, do të jetë gjithmonë në krye të detyrës, për t’i evidentuar gabimet e kësaj qeverie.

”Gjithashtu, do të jem në krye të detyrës, që kësaj Qeverie t’i bëjë opozitë duke i treguar popullit për gabimet e saj në qeverisje”, ka shkruar Haradinaj në postim.

Ndryshe, sipas raportit të Freedom House, korrupsioni dhe kapja e shtetit janë plotësisht të shtrira, dhe korniza institucionale për t’i luftuar ato është e dobët.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika