Haradinaj shkon në Gjakovë dhe Klinë për t’i nderuar të rënët për liri

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka shkuar më Smolicë të Gjakovës dhe në Grabanicë të Klinës për t'i nderuar të rënët për liri. Ai ka thënë se përkujtimet e këtyre ngjarjeve i motivojnë për të ecur para

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, sot ishte në Gjakovë dhe në Klinë.

Haradinaj ishte në fshatin Smolicë të Gjakovës për të marrë pjesë në përurimin e lapidarit të të rënëve nga ky fshat.

“Lapidari i ngritur, përjetëson kujtimin për heronjtë: Agron Rama, Sejdi Rama, Naim Lataj, Florim Sejdiu, Sokol Nuzaj, Demush Lataj, Ali Demaj, Avdyl Hasanaj, Burim Hamza, Afrim Nuza dhe Musa Balija”, ka shkruar i pari i AAK-së.

Ndërsa në Grabanicë të Klinës, ai ka nderuar jetën dhe veprën e bashkëluftëtarit të tij, njëherit edhe eprorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Shaqir Krasniqi, i cili sipas Haradinajt, ishte rrëmbyer nga forcat serbe 20 vjet më parë.

“Përkujtimet e ngjarjeve dhe personazheve që e bënë historinë tonë kombëtare, përpos krenarisë, na motivojnë edhe më shumë për të ecur para, për ta bërë Atdheun vatër të ngrohtë, të sigurt e të zhvilluar, me mirëqenie për brezin tonë, e me të ardhme të ndritur për fëmijët tanë”, ka thënë kreu i partisë opozitare.

Ai është shprehur se përpjekjet tona shekullore për liri, kanë njohur angazhimin, veprimtarinë, rezistencën, e mbi të gjitha luftën për liri dhe heroizmin e pashembullt të shqiptarëve.

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika