Haxhiu: Ka pengesa të vazhdueshme për reformë nga institucionet e drejtësisë

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka kritikuar sistemin e drejtësisë në vend duke thënë janë pengesë për jetësimin e zotimit për reformë në drejtësi

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu. Foto: EO

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, në konferencën për media pas mbledhjes së qeverisë, ka thënë se që nga fillimi i marrjes së detyrës së saj si ministre, sfidën më të madhe e ka pasur jetësimin e zotimit për reformë në drejtësi.

Sipas saj, kjo është si pasojë e pengesës së vazhdueshme të institucioneve të drejtësisë.

Lidhur me këtë, Haxhiu ka marrë si shembull procesin e Vettingut, që ka kaluar testin e Gjykatës Kushtetuese.

“Prej momentit kur kam pranuar detyrën, sfida më e madhe ka qenë jetësimi i reformës në drejtësi. Kemi pasur mbështetje shumë të madhe të qytetarëve për të jetësuar reformën në drejtësi. E dini vetë ju sa kanë nevojë për drejtësi dhe sa shumë e duan atë. Sa shumë duan që Kosova të jetë shtet i së drejtës”, ka thënë Haxhiu.

“Kemi pasur vullnetin tonë të hekurt për të vazhduar sipas zotimeve që kemi dhënë para qytetarëve, por në anën tjetër jemi përballur me pengesat e vazhdueshme nga institucionet e drejtësisë, sepse siç jeni në dijeni, edhe përkundër që kemi aktgjykim të Gjykatës Kushtetuese për Vettingun në sistemin e drejtësisë, ende institucionet e drejtësisë konsiderojnë që nuk ka nevojë Kosova për Vetting që do të verifikonte integritetin e gjyqtarëve dhe prokurorëve”, ka thënë ministrja e Drejtësisë.

Haxhiu ka dhënë detaje edhe për themelimin e Gjykatës Administrative, projektligj që u miratua sot në mbledhjen e Qeverisë.

Për këtë, ministrja ka theksuar se themelimi kësaj gjykate ka qenë zotim i tyre për qytetarët e Republikës së Kosovës.

“Ne votuam këtë projektligj që ka për qëllim zgjedhjen e të gjitha kontesteve administrative përveç atyre në juridiksion të Gjykatës Supreme dhe gjitha kontestet nga marrëdhënia e punës në mes të personit fizik dhe institucionit të sektorit publik. Stafi i kësaj Gjykate do të shtohet me qëllimin që të jenë të përgatitur profesionistë edhe t’i përballojnë lëndët që janë të natyrës administrative”, ka thënë Haxhiu.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika