Haxhiu – ministrit Vitia: Ky është i gatshëm të përgjigjet për gjithçka, vetëm për punën e tij jo

Ndërsa, më tutje Haxhiu theksoi se Vitia është në gjendje të përgjigjet për punën e PAN-it, por jo edhe për 12 milionë euro keqpërdorime nga Bordi i SHSKUK-së

Deputeti, Bekim Haxhiu

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, në seancën plenare në Kuvend ka thënë se ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia është i gatshëm për t’u përgjigjur për gjithçka, por vetëm për punën e tij nuk jep përgjigje.

Ky reagim i Haxhiut erdhi pasi ministri Vitia deklaroi se Qeveria PAN nuk ka miratuar asnjë ligj për shëndetësi.

“Dje ishte një lajm i mirë për Kosovën. U bë më në fund ligji për çmimin e barnave. Këtij ligji duhet t’i gëzohet secili qytetar. Kisha pas qejf që ky ligj të bëhet më herët, por fatkeqësisht nuk është bërë…Nuk është bërë më herët, sepse në Qeverinë e PAN-it asnjë ligj për Ministrinë e Shëndetësisë nuk është proceduar. Unë edhe atëherë kam thënë me udhëzim administrativ nuk zgjidhjet kjo çështje. Zgjidhet vetëm me ligj”, ka thënë Vitia.

Ndërsa, më tutje Haxhiu theksoi se Vitia është në gjendje të përgjigjet për punën e PAN-it, por jo edhe për 12 milionë euro keqpërdorime nga Bordi i SHKUK-së.

“Ky është i gatshëm për me u përgjigje për gjithçka, por vetëm jo për periudhën që udhëheq me ministrinë, ky është i gatshëm me u përgjigj për një organogram që po thotë të Bordi të PAN-it, por nuk është i gatshëm me u përgjigje për 12 milionë euro keqpërdorime nga Bordi i SHSKUK-së në vitin 2021 që i ka evidentuar Zyra e Auditorit Kombëtar. Ky thotë sot nuk nënshkruan kontrata pa autorizim marketingu, po po harron që në kohën e pandemisë ky është ministri që ka nënshkruar kontrata pa autorizim marketingu dhe për këtë është hetuar edhe nga Komisioni Hetimor Parlamentar. Ky për çdo gjë jep përgjigje, por jo për punën e tij”.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika