Haxhiu në Malmo diskuton për regjistrimin e popullsisë

Ministrja e dikasterit të Drejtësisë, Albulena Haxhiu, gjatë vizitës së saj në Malmo të Suedisë ka diskutuar për regjistrimin e popullsisë e politikat që ndërlidhen me edukim dhe pavarësi financiare

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se pas Brukselit ka vazhduar takimet me vajzat dhe gra që mbështesin VV-në edhe në Malmo të Suedisë.

Haxhiu ka thënë se në këtë kanë diskutuar për regjistrimin e popullsisë, masat që ka ndërmarrë Qeveria në raport me vajzat dhe gratë e rregullimin e nënshtetësisë.

“Pas Berlinit, vazhduam në Malmo në takime me vajza dhe gra, mbështetëse të Lëvizjes.
Në këtë takim të përzemërt, folëm për regjistrimin e popullësisë si thirrje për regjistrim të mërgatës sonë, për reformat e Qeverisë, sidomos për veprimet e masat që i kemi ndërmarrë në raport me vajzat dhe gratë por edhe për rregullimin e nënshtetësisë, e po ashtu edhe për dhunën e femicidin, politikat që ndërlidhen me edukim, pavarësi financiare, rehabilitim e ndëshkim”, ka shkruar Haxhiu.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika