Haxhiu për Projektligjin për Rregullimin e çmimit të barnave: Favorizim për oligarkët

Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu, për Projektligjin për Rregullimin e çmimit të barnave ka thënë se ky është favorizëm për oligarkët

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu

Deputeti nga Partia Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu, ka thënë se Projektligji për Rregullimin e çmimit të barnave ishte propozuar një vit më herët nga partia e tij, por që nuk ishte përkrahur nga mazhoranca.

Për këtë çështje, Haxhiu thotë se një Projektligj i tillë është i mirëseardhur, pasi, sipas tij, keqpërdorimet me çmimet e barnave kanë qenë të shumta.

“Është një brengë sepse përveç çmimeve tjera, pra edhe çmimet e barnave janë rritur, është një fatkeqësi që edhe ka vazhduar blerja e barnave me çmime të shtrenjta, 200-300 për qind më shtrenjtë”, ka thënë Haxhiu për EO.

Ndonëse e kanë përkrahur në parim në Komisionin për Shëndetësi, Haxhiu e quan Projektligj të dobët dhe favorizim për oligarkët e mëdhenj.

“Ne e kemi miratuar në parim Projektligjin për Rregullimin e çmimit të barnave, projektligj të cilin ne e kishim propozuar një vit më parë, mirëpo që nuk ishte mbështetur në atë periudhë kohore, nga Lëvizja Vetëvendosje ka sjellë sot një projektligj i cili është shumë i dobët, shumë i vobektë, i cili do ta rrisë informalitetin, frikësohem shumë se do ta rrisë edhe do të ketë mungesë të barnave të caktuara në tregun tonë, sepse ky projektligj i favorizon një pjesë të bizneseve që ka manipuluar me këtë sektor, pra ata oligarkët e mëdhenj që kanë abuzuar me këtë sektor, ndërsa i godet bizneset serioze, edhe të cilat nuk kanë abuzuar me çmimin e barnave dhe tash mbetet të shihet dhe ne u thamë që do t’ua dorëzojmë projektligjin që kemi dorëzuar një vit më përpara, i cili projektligj edhe parasheh edhe rimbursim të barnave, që ky projektligj nuk e ka, pse nuk e kanë paraparë rimbursimin e barnave për nder nuk e di, por shteti është i detyruar që t’i sigurojë qytetarëve barna nga lista esenciale pa para edhe këtë duhet ta sigurojë shteti”, ka thënë deputeti nga radhët e PDK-së.

“Nëse iu keni pasur raste që furnizimi i barnave nga lista esenciale ka pasur mungesa, atëherë qytetarët janë detyruar t’i blejnë ato me çmime të larta, dhe kjo është arsyeja pse duhet të ketë pastaj rimbursim”, u shpreh ai.

 

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika