Haxhiu rendit “të arriturat” e veta në dyvjeçarin e qeverisjes

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, dhe zëvendësi i saj, Blerim Sallahu, kanë publikuar një video dhe kanë listuar "të arriturat" e tyre në periudhën dyvjeçe të qeverisjes

Ministrja e Drejtësisë, Albulena HaxhiU

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, dhe zëvendësi i saj, Blerim Sallahu, kanë publikuar një video dhe kanë listuar “të arriturat” e tyre në periudhën dyvjeçe të qeverisjes.

Haxhiu dhe Sallahu thanë që po bëjnë punë për ta kompletuar bazën ligjore, e cila sipas tyre mundëson zhvillim të Vetingut, duke shtuar se e kanë kursyer buxhetin publik.

Ministrja e Drejtësisë në video ka folur edhe për masat që i kanë marrë për t’i adresuar krimet e luftës duke i rritur kapacitetet me katër prokurorë në Prokurorinë Speciale, dhe gjashtë bashkëpunëtorë profesionalë për trajtimin e krimeve të luftës, themelimin e Institutit për dokumentimin e krimeve të kryera gjatë luftës në Kosovë, i cili pritet të funksionalizohet gjatë vitit 2023 dhe hartimin e Strategjisë për Drejtësinë Tranzicionale.

“Janë pritur mbi 1600 qytetarë sepse i kemi dyert e hapura për qytetarët, sepse ne u shërbejmë atyre”, shprehet Haxhiu.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika