Haxhiu: S’heqim dorë nga Kodi Civil, do ta procedojmë në kuvend sapo t’i kemi votat e mjaftueshme

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se Kodin Civil do ta procedojnë në Kuvend sapo t’i sigurojnë votat e mjaftueshme.

Ajo ka theksuar se për Qeverinë është dokument shumë i rëndësishëm dhe se nuk është mirë për Kosovën që ky dokument të dështojë në votim në kuvend.

“Siç kam thënë në konferencat e mëparshme, nuk mund ta procedojmë në kuvend përderisa s’jemi të sigurt që kalon, nuk kemi hequr dorë nga ai dokument, sepse ne nuk i negocojmë të drejtat të njeriut. Kur kemi siguri që ai kalon, atëherë e procedojmë”, ka deklaruar Haxhiu në konferencë pas mbledhjes së qeverisë.

Haxhiu ka ftuar opozitën për ta votuar këtë projektligj, duke thënë se nuk është vetëm obligim i mazhorancës.

“Nuk është obligim vetëm i mazhorancës, por edhe i opozitës që të marrë pjesë në votim. Ende nuk jemi të sigurt se i kemi votat, por do ta procedojmë në momentin që t’i kemi”, ka vijuar ajo.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika