Haxhiu: SHIK-u ka luajtur një rol shumë të rëndësishme në procesin e pas luftës në Kosovë

Bekim Haxhiu, deputeti i Kuvendit të Kosovës, ka rrëfyer rolin shumë të rëndësishëm të ish-Shërbimit Informativë të Kosovës (SHIK) në procesin e pasluftës në Kosovë

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, ka rrëfyer për punë e tij në ish-Shërbimin Informativë të Kosovës(SHIK), ai ka thënë se ky shërbim ka luajtur një rol shumë të rëndësishëm në Kosovë qysh nga pas lufta deri të shpallja e Pavarësisë së Kosovës.

Sipas tij  shërbimi i tij në SHIK, ka qenë vetëm për Kosovën dhe për asnjë qëllim tjetër.

“Shërbimin Informativë i Kosovës në periudhën sa ka punuar ka luajtur një rol shumë të rëndësishme qoftë në procesin e pas luftës, por dhe pastaj në procesin e shpalljes së pavarësisë dhe të sigurisë”, ka deklaruar Haxhiu.

Më tutje ai ka thënë se Serbia dhe pse ka humbur luftën në vitin 1999 ajo kurrë si ka ndalur përpjekjet kundër Kosovës.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika