Haxhiu takon shefin e zyrës së BE-së, diskutojnë për vettingun

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu në takim me ambasadorin e BE-së, Tomas Szunyog ka diskutuar për Vettingun, Byronë për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme, adresimin e dhunës në familje dhe krimet e luftës

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është takuar me shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian (BE) në Kosovë, Tomas Szunyog.

Në këtë takim është diskutuar për reformat në sistemin e drejtësisë.

“Me theks të veçantë diskutuam për Vettingun, Byronë për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme, adresimi i dhunës në familje, dhe krimet e luftës”, ka shkruar Haxhiu në Facebook.

Ndryshe, ministrja Haxhiu kishte thënë se përmbyllja e procesit të vettingut dhe funksionalizimi i një institucioni siç është Byroja për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme do të jetësohet në gjysmën e dytë të vitit 2023.

Shija e redaktorit

“Komplot-i” nis të hënën në Televizionin Dukagjini

Rrëfimet për të djeshmen dhe të ardhmen, në formën e të vërtetave dhe gënjeshtrave, e mbështjellin shpesh njëra-tjetrën në botën në të cilën jetojmë. Pas...

“Do të doja të dielën të marshoja me ju, kriminelët...

Ish-Shefi i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, William Walker, ka thënë se do të donte të merrte pjesë në marshin e së dielës...

Certifikohen pjesëtarët e FSK-së për mbështetje me zjarr indirekt

Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) ka certifikuar pjesëtarët për mbështetje me zjarr indirekt, të premten e 31 marsit. “Me qëllim të përgatitjes profesionale të...

Të fundit nga rubrika