Hazard njofton pensionimin nga detyra ndërkombëtare

Ylli i Belgjikës, Eden Hazard, ka njoftuar se është pensionuar nga detyra ndërkombëtare në moshën 31-vjeçare dhe një vendim i tillë erdhi pas eliminimit të Belgjikës qysh në fazën e grupeve në Katar. Teksa, sipas tij "Vazhdimi është gati dhe një faqe kthehet sot"

Eden Hazard

Ylli i Belgjikës, Eden Hazard, zyrtarisht ka njoftuar se është pensionuar nga detyra ndërkombëtare në moshën 31-vjeçare.

Sulmuesi luajti në të tre ndeshjet e Grupit F, por nuk shënoi pasi Belgjika mundi Kanadanë, humbi ndaj Marokut dhe luajti një barazim pa gola me Kroacinë për të përfunduar në vendin e tretë.

Penisionimi i Hazard vjen pas performancës turpëruese të Belgjikës në Katar 2022, ku u eliminuan qysh në fazën e grupeve, shkruan Evening Standard.

Lidhur me tërheqjen e tij nga detyra për të luajtur për kombëtaren, Hazard ka reaguar përmes një shkrimi në Instagram, që ka bërë të ditur pensionimin e tij nga detyra ndërkombëtarë dhe ka falënderuar të gjithë për mbështetjen e dhënë.

“Kam vendosur t’i jap fund karrierës sime ndërkombëtare. Vazhdimi është gati. Një faqe kthehet sot. Faleminderit për dashurinë tuaj. Faleminderit për mbështetjen tuaj të pashoqe. Faleminderit për gjithë këtë lumturi të ndarë që nga viti 2008.Do të më mungosh”, shkroi Hazard në rrjetin social Instagram.

Hazard ishte kapiten i Belgjikës dhe po largohet nga Belgjika pas 14 vjetësh, përgjatë karrierës ndërkombëtare u paraqit në 126 ndeshje mes viteve 2008 – 2022, periudhë në të cilën ai shënoi 33 gola.

Njoftimi i 31-vjeçarit shënon fillimin e fundit të të ashtuquajturit ‘Brezi i Artë’ i Belgjikës.

Ndryshe, suksesi më i madh i Hazardit me Belgjikën ishte vendi i tretë në Botërorin e vitit 2018 të mbajtur në Rusi.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika