Haziri: Ambasadori Hovenier është i informuar më shumë sesa Kurti për dinarin serb

Lutfi Haziri, LDK

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, është më i informuar se Albin Kurti sa i përket çështjes së dinarit serb.

Ai në “Debat Plus”, tha se Kosova duhet t’i kryejë obligimet e saj dhe të mos varet se çfarë bën Serbia.

“Kurti ka thënë që Hovenier më tha diçka që s’e kom ditë, ambasadori edhe për dinarin din më shumë se kryeministri i Kosovës. Pas asaj deklarate që e ka thënë, ka ndodhë disa muaj ataku terrorist në Banjskë”, tha ai.

“Për 45 ditë është numër figurë që lidhet marrëveshje, për 45 ditë duhet të kryhen punët në Kosovë, Kosova e merr kreditin final. E mbyll çështjen se në Kosovë më nuk mundet me u kërku më shumë. Kosova mund t’i kryejë obligimet e veta pa u interesu çfarë po bën Serbia”, vijoi ai.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika