Hill: Serbia tashmë e ka zgjedhur Perëndimin, lidhja me Rusinë po dobësohet dita-ditës

Ambasadori Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Christopher Hill

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd(SHBA), Christopher Hill, ka folur për riorientimin e Serbisë që sipas kryediplomatit të amerikan shteti serb është duke ja kthyer shpinën Rusisë për Perëndimin.

“Serbia tashmë ka vendosur të kthehet nga perëndimi dhe mendoj se është zhgënjyese për shumë serbë që procesi po zgjat kaq shumë,” ka thënë Hill për N1.

Më tej Hill ka thënë se është e rëndësishme që pala serbe t’i qaset planit të marrëveshjes evropiane me Kosovën në mënyrë konstruktive, pasi sipas tij kjo do të ndikojë në shpejtësinë me të cilën Serbia i afrohet Perëndimit.

“Shpresoj se rezultati i gjithë kësaj do të jetë një ritëm shumë më i mirë, më i shpejtë (i integrimit evropian)” ka shtuar ambasadori amerikan.

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika