Hill zbulon se si u bë ngjarja kryesore e UFC 300 kundër Alex Pereira: Çfarëdo opsioni tjetër që ata kishin…

Jamahal Hill është gati për një rikthim të madh në Octagon në UFC 300 .

Vitin e kaluar, ai hoqi dorë nga kampionati i peshave të lehta të UFC-së për shkak të një dëmtimi në tendinën e Akilit. Prej aty, ish-titullari i peshës së mesme, Alex Pereira, mori medaljen e artë, duke mposhtur dominuesin Jiří Procházka në UFC 295, nëpërmjet TKO të raundit të dytë për të përfunduar punën.

Gjatë fundjavës, u konfirmua se mbrojtja e parë e titullit nga Pereira do të ndodhë në UFC 300 përballë Hill. Lufta emocionuese u prit me një pritje të përzier, kryesisht për shkak të thashethemeve të pafundme dhe pritjes së gjatë për njoftimin e ngjarjes kryesore të UFC 300.

“Ata kishin luftime të tjera” – Jamahal Hill në UFC 300

Gjatë një videoje të fundit të ngarkuar në kanalin e tij në YouTube, Hill zbuloi se lufta u zhvillua vetëm një ditë para UFC 298. AtA të premte morën thirrjen shumë të rëndësishme për të zhvilluar luftën.

Ish-kampioni prej 205 kilogramësh zbuloi gjithashtu se ngjarjet e tjera kryesore në shqyrtim ishin të gjitha ndeshjet pa titull. Ndërsa, nuk ishte i sigurt se cilat ishin këto ndeshje, ai u informua se kryesuesi i UFC-së kishte zgjedhur ndeshjen e tij me Pereira-n që eventi të titullohej nga një ndeshje kampionati.

“Kam marrë një telefonatë të premten, apo jo? Të premten duke thënë ‘Hej, duhet të flas me ty, kjo është situata'”, tha Hill.

“Situata ishte ‘Ne duam që ju dhe Alex të kryeni titullin e UFC 300’ mirë. Ata më ofruan një çantë gjithashtu, e dini… ‘Ne e dimë që po rikuperoheni nga kjo, ne kemi këtë opsion, ne kemi këtë opsion, ne kemi këtë opsion, dhe ne preferojmë që të jeni ju, sepse ne duam që ajo të jetë kryesuese nga një luftë për titull.’ Pra, opsionet e tjera që ata kishin nuk ishin luftimet për titull, ato ishin vetëm disa beteja me emra të mëdhenj me të cilët ata – mendoj se ata po punonin me të cilët ishin gati të shkonin, kështu që ata kishin luftime të tjera, kjo është lufta që ata në fund të fundit vendosi të shkoj me”, tha ai.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika