Hiqen vizat në mes të Shqipërisë dhe Kazakistanit

Ministrja e Punëve të Jashtëme të Shqipërisë, Olta Xhacka, dhe ministrI i Jashtëm i Kazakistanit, Tileuberdi Mukhatar, kanë nënshkruar një marrëveshje për heqjen reciproke të vizave mes dy vendeve

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka, dhe Ministri e Jashtëm i Kazakistanit, Tileuberdi Mukhtar

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka, ka zhvilluar një takim me Ministrin e Jashtëm të Kazakistanit, Tileuberdi Mukhtar në New York.

Në këtë takim ministrja Xhaçka dhe ministri Mukhatar kanë nënshkruar një marrëveshje për heqjen reciproke të vizave mes dy vendeve.

Këtë e bëri të ditur ministrja Xhacçka në llogarinë e saj në Twitter, ku është shprehur se ndihet e bindur se kjo marrëveshje do të kontribojë në intensifikim e mëtejshëm të bashëpunimit në mes Shqipërisë dhe Kazakistanit.

“E bindur se kjo marrëveshje do të kontribuojë në intensifikimin e mëtejshëm të bashkëpunimit tonë dypalësh, në lirinë e lëvizjes dhe kontaktet e qytetarëve tanë”, ka shkruar Xhaçka.

Ndërkaq, ministrja Xhacçka u takua edhe me ministrin e Jashtëm të Marokut, Nasser Borutia, atë të Indisë, Subrahmanyam Jaishankar, dhe ministrin e Jashtëm të Findlandës, Pekka Haavisto.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika