Historiani holandez gjen thesarin mesjetar duke përdorur detektor metali

Historiani holandez Lorenzo Ruijter, ka gjetur një thesar unik ari mesjetar 1000-vjeçar, i përbërë nga katër varëse veshë ari, dy shirita fletësh ari dhe 39 monedha argjendi

Një historian holandez gjeti një thesar unik ari mesjetar 1000-vjeçar, i përbërë nga katër varëse veshë ari, dy shirita fletësh ari dhe 39 monedha argjendi, njoftoi të enjten Muzeu Kombëtar Hollandez i Antikiteteve (Rijksmuseum van Oudheden).

Lorenzo Ruijter, 27 vjeç, i cili i tha Reuters se ka qenë në kërkim të thesarit që kur ishte 10 vjeç, e zbuloi thesarin në vitin 2021 në qytetin e vogël verior të Hoogwoud, duke përdorur një detektor metali.

“Ishte shumë e veçantë zbulimi i diçkaje kaq të vlefshme, nuk mund ta përshkruaj. Nuk e prisja kurrë të zbuloja diçka të tillë,” ka theksuar Ruijter, duke shtuar se ishte e vështirë ta mbash sekret për dy vjet.

Por ekspertëve të Muzeut Kombëtar të Antikiteteve u duhej kohë për të pastruar, investiguar dhe datuar objektet e thesarit dhe tani kanë gjetur se monedha më e fundit mund të datohet rreth vitit 1250, gjë që i bëri ata të supozonin se thesari ishte varrosur atëherë.

Një pjesë e thesarit mesjetar 1000-vjeçar i zbuluar në Hoogwoud, Holandë, i përbërë nga bizhuteri dhe monedha argjendi.

Në atë kohë bizhuteritë ishin tashmë dy shekuj, ka cituar muzeu, duke shtuar se duhet të ketë qenë tashmë “një pronë e shtrenjtë dhe e dashur”.

“Bizhuteritë e arta nga Mesjeta e Lartë janë jashtëzakonisht të rralla në Holandë,” ka theksuar gjithashtu muzeu.

Ndërsa do të mbetet një mister pse pikërisht thesari u varros, muzeu theksoi se kishte një luftë që po shpërtheu midis rajoneve holandeze West Friesland dhe Hollandës në mesin e shekullit të 13-të, me Hoogwoud që ishte epiqendra.

Muzeu tha se ishte e rrallë të gjeje bizhuteri ari nga Mesjeta e Lartë në vend. Kredia: Archeologie West-Friesland/Reuters

Ruijter ka thënë se është e mundur që dikush i fuqishëm në atë kohë i ka varrosur objektet me vlerë si një mënyrë për t’i mbrojtur ato dhe shpresojmë t’i gërmojë ato.

Duke pasur parasysh rëndësinë e tij arkeologjike, thesari iu dha si hua muzeut që do ta ekspozojë, por do të mbetet pronë zyrtare e gjetësit kryesor të tij, Lorenzo Ruijter.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika