Holanda për Portalin Dukagjini: Jemi dakord që Kosovës t’i liberalizohen vizat

Progresi në agjendën e reformave i treguar në raportin e KE-së për Kosovën ka bërë që Holanda të jetë dakord për heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës

Foto ilustruese

“Holanda tani mund të bie dakord për liberalizimin e vizave pasi përditësimi dhe raporti i progresit i Komisionit Evropian për Kosovën i vitit 2022 tregon një trend pozitiv”.

Kështu ka thënë Ministria e Punëve të Jashtme të Holandës në një përgjigje për Portali Dukagjini.

Në këtë përgjigje thuhet se Holanda në këtë raport të KE-së ka parë progres në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

“Kemi parë kryesisht progresin në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, migrimin dhe menaxhimin e kufijve dhe kundër terrorizmit”, thuhet në përgjigjen e kësaj ministrie.

Tutje Holanda përgëzon progresin e bërë në agjendën e reformave nga qeveria Kurti gjersa ka shtuar se ky progres tani do të duhet të vazhdojë.

“Është shumë e rëndësishme që Kosova të harmonizojë më tej politikën e saj të vizave me politikën e vizave të BE-së. Qeveria do të monitorojë progresin në këtë drejtim”, thuhet tutje.

Vlen të theksohet, Holanda dhe Franca janë dy prej vendeve anëtare të BE-së që kanë qenë skeptike për procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Ministrja Haxhiu e quan “skandaloz” vendimin e Gjykatës ndaj Shaban...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, e ka quajtur “skandaloz dhe të padrejtë” vendimin e Gjykatës Themelore në Pejë, e cila ka dënuar me 7...

Të fundit nga rubrika