Horner i kërkon Perezit të arrij “reperatin më të lartë” Verstappen

Christian Horner ka pranuar se Sergio Perez duhet të sjellë "A-lojë" në fundjavë, nëse ai shpreson të sfidojë Max Verstappen gjatë fushatës së 2023, duke e përshkruar holandezin si "reperin më të lartë" në rrjetin F1

Christian Horner ka pranuar se Sergio Perez duhet të sjellë fundjavën e tij “A-lojë” në fundjavë, nëse ai shpreson të sfidojë Max Verstappen gjatë fushatës së 2023, duke e përshkruar holandezin si “reperin më të lartë” në rrjetin F1.

Perez iu bashkua Verstappen në Red Bull nga Racing Point (tani Aston Martin) në vitin 2021, duke luajtur një rol mbështetës në holandezin që ngriti trofeun e pilotëve të atij viti përpara se dyshja të kombinoheshin për t’i dhënë skuadrës titullin e parë të konstruktorëve në nëntë vjet sezonin e kaluar.

Megjithatë, pavarësisht fitoreve sporadike dhe podiumeve të rregullta me veshjen e tij të re, Perez shpesh ka luftuar për të jetuar me ritmin e papërpunuar të shfaqur nga Verstappen – nënvizuar nga dallimet e rëndësishme në pozicionin e tyre pole, fitoren dhe numrin e pikëve gjatë dy sezoneve që kanë kaluar së bashku.

Me 2023 që shënon një tjetër mundësi të re për Perez, Horner u pyet se çfarë duhet të ndryshojë meksikani për të sfiduar Verstappen në çdo fundjavë të Grand Prix, për të cilën shefi i ekipit të Red Bull fillimisht tha me një buzëqeshje: “Koha e tij në xhiron”.

Horner më pas u zgjerua: “Shiko, Max është një konkurrent djallëzor dhe ai është një i ashpër… ndoshta standardi më i lartë në F1. Por Checo është tani në vitin e tij të tretë në ekip, ai ka besim, është rehat dhe duhet të jetë në lojën e tij A – jo vetëm me Max.

“Shoferët e [Ferrarit] po e shtyjnë njëri-tjetrin fort, drejtuesit e Mercedes po [shtyhen] fort, ne kemi atë që duket si një veteran mjaft i motivuar [Fernando Alonso] në një makinë të gjelbër gjithashtu, kështu që do të jetë një vit vërtet emocionues.”

Duke vënë në dukje se Perez është “mjaft i pjekur” për t’u përballur me sfidën e garës së bashku me Verstappen në të njëjtat pajisje, Horner ishte gjithashtu i prirur të vinte në dukje disa nga cilësitë që 33-vjeçari sjell në Red Bull.

“Unë mendoj se gjëja kryesore në emërimin e Checo ishte përvoja e tij. Dhe ka qenë e padrejtë, ndoshta, për dy djemtë e mëparshëm [Pierre Gasly dhe Alex Albon] që t’i sjellin ata kaq shpejt”, tha Horner, duke iu referuar lëvizjeve të mëparshme të linjës së pilotëve të Red Bull.

“Unë mendoj se Checo me atë përvojë, ai ka kaluar disa nga goditjet e vështira dhe kështu me radhë me karrierën e tij deri në atë pikë, dhe mendoj se ajo që ai ka sjellë tek ne është… ai është një djalë shumë i rrumbullakosur, ai është një lojtar i shkëlqyer ekipi.

“Ai ka një pikëpamje të mirë për zhvillimin e makinës dhe është shumë i lehtë për të punuar me të, kështu që këto janë të gjitha arsyet për ta marrë atë në radhë të parë, dhe ai po e realizon atë.”

Red Bull e filloi sezonin 2023 me një përfundim të rehatshëm një-dy në Çmimin e Madh të Bahreinit – Verstappen mundi Perezin në pozitën më shumë se një të dhjetën e sekondës, përpara se ta çonte në shtëpi me pothuajse 12 sekonda në ditën e garës.

 

 

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika