Horner thotë se Red Bull ka ‘kuptim shumë më të qartë’ të çështjeve të Singaporit ndërsa përfundon seria e fitoreve rekord

Christian Horner ka theksuar se Red Bull e kupton se ku ka gabuar në Singapor, duke ia atribuar mungesës së performancës një "problem të konfigurimit" pasi seria e tyre e fitoreve rekord përfundoi në Marina Bay

Horner thotë se Red Bull do të mësojë nga betejat në Singapor për të ndihmuar në ndërtimin e RB20

Christian Horner ka theksuar se Red Bull e kupton se ku kanë gabuar në Singapor, duke ia atribuar mungesës së performancës një “problem të konfigurimit” pasi seria e tyre e fitoreve rekord përfundoi në Marina Bay.

Red Bull hyri në fundjavë duke fituar një rekord duke thyer 15 gara radhazi, por ata luftuan për pjesën më të madhe të fundjavës me të dy pilotët, Max Verstappen dhe Sergio Perez, që u eliminuan në Q2.

Me Verstappen që nisi i 11-ti dhe Perez renditet i 13-ti, ata ishin në gjendje të rikuperoheshin për të përfunduar në pikë me Verstappen në të pestin përpara Perez në të tetin dhe Horner thotë se ekipi i tij ka një “kuptim më të qartë” nga gara se ku shkuan. gabim.

Më vonë duke shpjeguar pse ata mund të kenë humbur ndaj rivalëve të tyre në Singapor, Horner ka shtuar se “unë mendoj se, së pari, ne kuptuam shumë më tepër në garë dhe ritmi i makinës u kthye shumë më tepër në atë që prisnim”.

“E dinim, duke ardhur këtu, prisnim të kishim konkurrencë më të ngushtë, por na befasoi pak se sa larg ishim të premten. Nuk ishim në dritaren e duhur të funksionimit për makinën, veçanërisht në një xhiro të vetme”, ka bërë të ditur Horner.

Të dy pilotët e Red Bull u eliminuan në Q2 për herë të parë që nga viti 2018

“Kur nuk jeni aty, gomat ndjehen të tmerrshme, gjithçka thjesht nuk funksionon. Pra, unë mendoj se ne morëm një drejtim shumë të mirë në garë, ne pamë, veçanërisht në periudhën e fundit, se ritmi i Max ishte shumë i fortë”.

“Fatkeqësisht, në garë, duke filluar në të vështirë, ne morëm një lojë strategjike dhe mënyra më e mirë e asaj gare për të na shpërblyer ishte nëse kishim një makinë të hershme të sigurisë ose nëse merrni një makinë të sigurisë më vonë në garë”.

“Dhe më pas na u desh të bënim një pit stop që ishte në kushte normale garash, e cila më pas ju la 23 sekonda të tjera prapa.”.

“Me gjithë këtë marrë parasysh, rikuperimi që kishim dhe ritmi që kishim, veçanërisht në fazat e fundit të garës për të qenë 0.2 sekonda prapa Charles [Leclerc] në vijën e finishit, ishte një garë e fortë.”

Duke reflektuar për përfundimin e serisë së tyre të fitoreve, Horner ka shtuar se “në një moment do të mundeshim. Pesëmbëdhjetë radhazi është një rekord i pabesueshëm dhe ne jemi mposhtur vetëm një herë para sonte që nga korriku i kaluar”.

Duke shpjeguar pse ai mendon se ata vuajtën në Singapor, ai ka shtuar se “unë nuk mendoj se kemi luftuar aq shumë; ne fituam garën vitin e kaluar. Unë mendoj se ndoshta simulimi ynë para fundjavës nuk na çoi në përfundimin e duhur dhe më pas ju duhet të zbuloni rrugën tuaj për të dalë nga kjo”.

“Unë mendoj se sapo përfunduam në dritaren e gabuar që ekspozoi disa nga dobësitë që ka makina, e cila në fakt ka qenë një mësim shumë i dobishëm për vitin e ardhshëm sepse jep një pasqyrë shumë të dobishme për disa gjëra, ne mund t’i adresojmë në RB20″, ka theksuar Horner.

“Dhe më duhet të përgëzoj Ferrarin, veçanërisht Carlos [Sainz], i cili drejtoi një garë shumë të fortë dhe e meritoi të fitonte. Në të njëjtën kohë, ne jemi ngushtuar në të dy kampionatet, të cilat kemi një shans për të fituar kampionatin e konstruktorëve në Japonia fundjavën e ardhshme.”

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika