Horner: Verstappen do të ‘mbështesë plotësisht’ ofertën e Perezit për P2 pasi ekipi urdhëroi polemika në Sao Paulo

Pasi Max Verstappen refuzoi t'i kthejë P6 shokut të tij të skuadrës Sergio Perez në Brazil, drejtori i ekipit të Red Bull, Christian Horner ka thënë se skuadra do të punojë maksimalisht për t'i dhënë Perez një rezultat të mjaftueshëm për P2 në kampionatin në Abu Dhabi

Perez dhe Charles Leclerc i Ferrarit tani janë të barabartë në pikë në luftën për P2 pasi meksikani përfundoi i shtati dhe Monegasku P4 në Brazil. Në fund të garës, Perez humbi vendet me goma mesatare dhe ia dorëzoi P6 shokut të tij të skuadrës në një përpjekje për të larguar P5 nga Fernando Alonso. I pyetur për të kthyer vendin pas një përpjekjeje të dështuar për të kaluar Alpine, Verstappen nuk iu bind.

“Ne i diskutojmë këto gjëra nga brenda”, tha Horner pas garës. “Natyrisht që shoferët kanë folur edhe për këtë. Ato janë shumë, shumë të qarta. Për ne, Checo tani është i barabartë në pikë me Charles; Ferrari nuk i ndërroi makinat e tyre. Dhe ne shkojmë në Abu Dhabi, si një ekip, për të bërë më të mirën që mundemi që Checo të arrijë vendin e dytë, dhe Max do ta mbështesë plotësisht këtë. Pilotët e kanë diskutuar dhe kanë shtrënguar duart, dhe ne jemi absolutisht të fokusuar në atë garë të radhës,” tha ai.

“Checo ka bërë një punë fenomenale gjatë gjithë vitit, dhe ai e meriton vendin e dytë dhe mendoj se si ekip do të bëjmë më të mirën për ta mbështetur atë, për ta arritur atë në Abu Dhabi”.

Perez dhe Charles Leclerc i Ferrarit

Sa i përket penalltisë prej pesë sekondash që Verstappen mori për një përplasje me Lewis Hamilton në rifillimin e parë të makinës së sigurisë, Horner tha: “Ndjeva se penalltia ishte e ashpër. Ndjeva se Maks, ai kishte kaluar duke kaluar përmes të majtës, në të majtën, dhe mendoj se Lewis mund t’i kishte dhënë atij pak më shumë vend atje.

Kështu që, e ndjeva se ishte e vështirë për Max të merrte [penalitetin] e pesë sekondave. Në rastin më të mirë ishte një incident garash.”

Horner

Horner tha se ishte më alarmante që Red Bull-it i mungonte ritmi në Brazil, pasi skuadrës humbi atë që do të kishte qenë një fitore e 10-të radhazi në Grand Prix. George Russell i Mercedes-it jo vetëm që fitoi Sprintin, por edhe Çmimin e Madh të Sao Paulos të së dielës në fitoren e parë të Shigjetave të Argjendta dhe përfundimin një-dy të sezonit.

“Unë mendoj se diskutimi më i madh do të jetë… pse e kemi humbur ritmin sot ose këtë fundjavë,” vazhdoi Horner. “Por e rëndësishme është që të adresohet, gjithçka të trajtohet sipër tabelës dhe si skuadër ne vazhdojmë.

“Dua të them se i keni parë ata [Mercedes] duke bërë hapa të mëdhenj në muajt e fundit. Pra, urime Gjergjit për fitoren e tij të parë; ai ka qenë shumë i fortë gjatë gjithë fundjavës. Veçanërisht Sektori 2, si dje ashtu edhe sot, ishin shumë, shumë të fortë. Ne duhet të kuptojmë pse e dhamë atë performancë në atë sektor dhe padyshim që do të dalim në të gjithë cilindrat me shpresë fundjavën e ardhshme.”

Abu Dhabi pret finalen e sezonit F1 këtë fundjavë më 18-20 nëntor me Red Bull që tashmë ka fituar kampionatin e pilotëve dhe konstruktorëve të vitit 2022.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika