Hoti: Ka kohë për vlerësim të dëmeve, ndihma ndaj qytetarëve duhet ofruar menjëherë

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, për vërshimet e fundit ka thënë se "Qeveria duhet urgjentisht të ndajë mjete për të ndihmuar familjet që duhet të gjejnë strehim për një kohë"

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti

Gjatë të enjtes së 19 janarit, ka pasur vërshime në disa komuna të vendit. Deri më tani raportohet se komunat më të prekura janë Skenderaj dhe Mitrovica.

Rreth këtyre vërshimeve ka reaguar dhe ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti.

Përmes një postimi Hoti ka shprehur keqardhje për familjet dhe bizneset që kanë pësuar dëme nga vërshimet, duke shtuar se “‘E mira është se nuk kishte viktima”.

Sipas tij, ka kohë për vlerësim të dëmeve, ndërsa ndihma ndaj qytetarëve duhet ofruar menjëherë.

“Komunat, të ndihmuara nga FSK, po bëjnë gjithçka për të ndihmuar familjet në nevojë. Është për çdo respekt angazhimi i Kryetarëve të Komunave, edhe pse resurset e komunave për tu përballur me situata emergjente janë shumë të kufizuara”, ka shkruar Hoti.

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka theksuar se “Qeveria duhet urgjentisht të ndajë mjete për të ndihmuar familjet që duhet të gjejnë strehim për një kohë”.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika