Hoti për dëmet pas vërshimeve: Pres që niveli qendror sa më parë ta ndajë fondin emergjent

Ish-kryeminstri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka kërkuar nga niveli qendror formimin sa më të shpejtë të fondit emergjent, në mënyrë që të ndihmohen familjet dhe bizneset që kanë pësuar dëme pas vërshimeve të fundit

Ilustrim

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, së bashku me bashkëpunëtorët e tij, të dielën e 22 janarit, kanë vizituar disa familje e biznese në komunën e Skenderajt.

“Sot, me bashkëpunëtorë vizituam disa familje dhe biznese në Skenderaj që u dëmtuan nga vërshimet e fundit. Për fat të mirë nuk kishte dëme në njerëz, por ka qindra shtëpi që janë të pabanueshme”, ka shkruar Hoti në llogarinë e tij në Facebook.

Pas vizitës së tij, ai u shpreh se urgjentisht duhet ndihmë për riparim të dëmeve të shkaktuara nga vërshimet, duke bërë thirrje që sa më parë të formohet një fond emergjent.

“Duhet ndihmë urgjente për këto familje për të riparuar dëmet në shtëpitë e tyre.

Pres që niveli qendror të ndajë sa më parë një fond emergjent, ku secilës familje i ndihmohet me një shumë fikse për blerjen e pajisjeve elementare shtëpiake dhe për meremetinet e nevojshme, në mënyrë që të kthehen sa më parë në shtëpitë e tyre. Ndihma duhet urgjent”, ka thënë Hoti.

Ndërkaq, ai ka shtuar se më pas mund të vlerësohen dëmet, si në shtëpi të qytetarëve ashtu edhe në biznese.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika