Hoti për qeverinë Kurti: Injorancë totale, në vend që të bisedohet për marrëveshjen finale ata bisedojnë për çështjen e targave

Janë shenjat e para për prishjen e raporteve me ShBA-në janë dhënë, ngjashëm sikur në kohën e Qeverisë Kurti I sipas Ish-kryeministrit të Kosovës Avdullah Hotit

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti

Ish-kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti,  e ka akuzuar Qeverinë Kurti se është duke bërë politik pa as një vizion pasi sipas tij Qeveria është duke diskutuar çështjen e targave që është një çështje ligjore dhe kushtetuese.

Por nuk janë “duke diskutuar për marrëveshjen finale me njohje reciproke…Pavarësisht se Qeveria ka të drejtë, më shumë e shoh në drejtimin e mungesës së lidershipit, dhënies së peshës së nevojshme të vendimmarrjes në këto nivele”, ka deklarua Hoti.

Sipas tij, Qeveria Kurti nuk e ka fokusin të marrëveshja përfundimtare në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Këto nuk janë çështje të politikës lokale që ti e bënë një veprim i frymëzuar nga militantët e partisë për t’iu kënaqur apetitet”, ka theksuar ai.

Më tej Hoti ka theksuar se vendimi për konvertimin e targave ilegale “KM” në “RKS” është për keqardhje pasi ka pasur moskoordinimin me aleatët ndërkombëtarë, veçmas ShBA-në. Edhe sipas tij është shenjat e para për prishjen e raporteve me ShBA-në janë dhënë, “ngjashëm sikur në kohën e Qeverisë Kurti I”.

“Atëherë ka pasur edhe reagim publik se janë artificiale këto veprime. Prapë i kanë dhënë të njëjtat shenja, shtyrja e vizitave të disa ministrave në ShBA me insistim eksplicit të palës amerikane se duhet të qëndrojnë këtu, ky është mesazhi që të japin”, ka përfunduar ai për Kosova Press, transmeton Portali Dukagjini.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika