Hoti për targat: Ose e zbaton ligjin, ose e dëgjon kërkesën e ShBA-së

Ish-kryeministri i Kosovës dhe deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti ka thënë se nuk mund të ketë 20 modalitete për zbatimin e ligjit. Një reagim i tillë i Hotit vie pas deklaratave të zëvëndëskryeministrit Bislimi i cili kishte deklaruar se Kosova i ka dërguar sot një shkresë Lajçak, në të cilën theksohen 20 lloje të modaliteteve

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti

Deputeti nga radhët e LDK-së dhe njëherit, ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se nuk ka një rrugë të mesme në çështjen e targave por vetëm zgjidhje në mes dy opsioneve, të zbatuarit ligjit apo të pranuarit kërkesën e SHBA-ve.

Përmes një postimi në Facebook, Hoti ka thënë se nuk mund të ketë 20 modalitete për zbatimin e ligjit.

“Tani deklarojnë nga qeveria se kanë dërguar në Bruksel 20 modalitete se si mund te veprohet. Po si mund të ketë 20 modalitete për zbatimin e ligjit?! Ose e zbaton ligjin, ose e ndegjon kërkesën e ShBA-së dhe e shtynë zbatimin e punon për marrëveshjen finale sipas këshillave të miqve. Rrugë të mesme nuk ka. Përrallat me qortime nuk janë zbatim i ligjit”, ka deklaruar Hoti.

Një reagim i tillë i Hotit vie pas deklaratave të zëvëndëskryeministrit Bislimi. Ky i fundit kishte deklaruar se Kosova i ka dërguar sot një shkresë emisarit të BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, në të cilën theksohen 20 lloje të modaliteteve.

“Ne jemi ende në kontakt me Lajçakun, sot i kemi dërguar edhe me shkrim atë mënyrën se si ne e shohim zhvillimin që nga java e ardhshme e deri në muajt në vijim. Dhe atë moment që ne kemi dakordim e bëjmë publike. Strategjikisht do të ishte gabim i madh nëse dalim e flasim për elemente të një procesi ende pa përfundu procesi është amatorizëm i madh nëse themi, [Jemi duke e kërku këtë por BE po na e ofron këtë]. Modalitetet janë 20 sosh, në 20 mund të jetë secili, por për të cilin ne kemi diskutuar, edhe të cilin jemi duke e suportuar është diçka tjetër”, ka thënë Bislimi në Tëvë 1 gjersa theksoi se në momentin që ka dakordim do ta bëjnë publike.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Vetëvrasja e Sokol Halili, Policia tregon çfarë gjeti në vendngjarje

I dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares shtatzënë ishte vetvrarë të premten, njoftoi Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. Raporti 24-orësh i Policisë së Kosovës ka dhënë...

Rrahja e të moshuarës, pritet vendimi i gjykatës për infermieret...

Nën masa të rrepta të sigurisë, e me pranga në duar, ish-infermieret e qendrës për të moshuar “Orenda”, kanë dalur para gjykatës. Pasditën e së...

Të fundit nga rubrika