Hoti: ShBA ua ndaloi ministrave vizitat, kryeministri rri më shumë jashtë vendit se në Kosovë

Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, e ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti, për vizitat e tij jashtë vendit

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka publikuar një grafikë të importeve të Kosovës nga vendet e rajonit për vitin 2020 dhe 2021

Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për vizitat e tij jashtë vendit.

Hoti në reagimin e tij ka thënë se përkundër që ShBA-ja ua ndaloi vizitat në këtë vend ministrave të Qeverisë së Kosovës, Kurti me qëllim sipas tij po e kalon kohën më shumë jashtë se në Kosovë.

Ish-kryeministri i Kosovës e ka kritikuar Kurtin edhe për çështjen e targave, duke thënë se nuk po i dëgjon kërkesat e ShBA-së.

“ShBA-ja iu ndërpreu vizitat ministrave për shkak të gjendjes në vend. Ndërsa, Kryeministri, për t’i dhënë mesazh SHBA-së, rri më shumë jashtë se në Kosovë. Vendimin për targat nuk e ndryshon sipas kërkesës së SHBA-së, se jemi vend sovran. Por Drejtorin e Policisë dhe Drejtorin e Operacioneve i dërgon te Shefi i EULEX-it për t’u koordinuar për çështje të sigurisë?!”, ka shkruar Hoti.

Ndryshe, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka udhëtuar për vizitë zyrtare në shtetin e Estonisë.

Kurti pritet të takohet nga kryeministri i Estonisë, Kaja Kallas dhe po ashtu siç njofton Zyra e Kryeministrit, do të ketë takime me përfaqësues të tjerë të këtij shteti.

“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka udhëtuar për vizitë zyrtare në Estoni. Nesër do të pritet në takim nga Kryeministrja e Republikës së Estonisë, Kaja Kallas, dhe do të ketë takime me përfaqësues të tjerë të lartë shtetëror”, thuhet në njoftimin e Zyres së Kryeministrit.

Me ftesë të presidentit francez, Emmanuel Macron, më 10 nëntor kryeministri Albin Kurti, kishte udhëtuar në Paris të Francës, ku kishte marrë pjesë në Forumin e Paqes.

Më pas, Kurti e kishte vizituar Austrinë dhe së fundmi edhe Gjermaninë. Vlen të theksohet se ambasadori i ShBA-së, në Kosovës, Jeff Hovenier, kishte deklaruar se nuk është koha që zyrtarët e pushtetit të udhëtojnë jashtë vendit në kohën e krizës në veri.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika