Hoti: Vendin e diplomatëve të shkarkuar po e zënë praktikantët

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) dhe ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, e ka kritikuar Qeverinë, se diplomatët në shërbimin e jashtëm po i zëvendësojnë me praktikantë.

Ai ka pasur kritika edhe për Ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, duke thënë se, gabimet e saj tregojnë që nuk ka njohuri.

Marrëdhëniet me Shetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe me shtetin e Shqipërisë, sipas Hotit, nuk janë të mira.

Vendin e diplomatëve e kanë zënë praktikantë që tash janë duke i mësuar termet, pa përmendur gabimet e ministres së jashtme e të zëvendëskryeministrit. Marrëdhëniet me SHBA-në janë lënduar, nuk janë në nivelin që kanë qenë”, ka thënë ai.

Ai, po ashtu, ka cituar edhe një nga thëniet e ish-Presidentit, Ibrahim Rugova.

”Presidenti Rugova e ka përsëritur se populli i Kosovës beson në Zot dhe mbështetet te SHBA-ja për ekzistencën e saj fizike”

Kuvendi i Kosovës

Diplomacinë e tanishme të Kosovës, Hoti e ka cilësuar si më të dobëtën që ka pasur ndonjëherë vendi, dhe se shkarkimet që po bëhen, sipas tij, janë bërë për hakmarrje.

“Kurrë nuk ka pasur diplomaci më të dobët se tash, asnjë njohje, asnjë anëtarësim. Në forume rajonale krerët e shtetit i japin përparësi diskursit partiak. Nuk ka strategji për reforma, por ka shkarkime hakmarrëse”, ka thënë ai.

Në fund, ai ka kërkuar që marrëdhëniet me SHBA-në, dhe Shqipërinë të mos shkëputen.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika