Hovenier mirënjohës për “Ekipin e Unitetit”

Ambasadori amerikan në Kosovë Jeff Hovenier, ka darkuar së bashku me Ekipin e Unitetit, të cilët kishin negociuar për pavarësinë e Republikës së Kosovës në Vjen në periudhën 2006/2007

Ambasadori amerikan darkon me “Ekipin e Unitetit”, ku ka thënë se kanë kujtuar të kaluarën dhe arritjet e Kosovës ndër vite.

Jeff Hovenier, ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë ka njoftuar nëpërmjet një postimi në rrjetin social Twitter për darkën e mbajtur me Ekipin e Unitetit të Kosovës, i cili kishte negociuar në bisedimet e Vjenës në periudhën kohore 2006/2007.

“Mirënjohës për pritjen e miqve të vjetër për një darkë ribashkimi të “Ekipit të Unitetit” të Kosovës, negociatorë në bisedimet e Vjenës 2006/2007”, ka shkruar Hovenier.

Në darken e përbashkët është diskutuar për të kaluarën e Kosovës dhe arritjen e saj ndër vite sipas, ambasadorit.

“Ndërsa kujtuam të kaluarën, udhëheqjen e shkëlqyer të Martti Ahtisaarit dhe arritjet e shumta të Kosovës që atëherë, diskutimet tona u fokusuan në dëshirën tonë të përbashkët që Kosova të realizojë të ardhmen e saj evropiane dhe euroatlantike”,  kishte shkruar  Hovenier.

Në darkën e mbajtur kishin marrë pjesë, ish-presidenti i Kosovës Fatmi Sejdiu, ish-ambasadori Ylber Hysa, ish-ministri i Punëve të Jashtme Skender Hyseni, ish-kryeministri Agim Çeku, ish-ministri i jashtëm Enver Hoxhaj, ish-kryetari i Gjilanit Lutfi Haziri, Publicisti Blerim Shala, publicisti Veton Surroi, ish-kryetari i Gjakovës Ardian Gjini etj.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika