Hovenier për sulmet kibernetike: SHBA mbështet Kosovën për të përmirësuar integritetin e informatave që shpërndahen

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës(SHBA) në Kosovë, Jeff Hovenier, ka shprehur mbështetjen e palëkundur të vendit të tij për Kosovën në aspektin e përmirësimit të integritetit të informacionit dhe të mbrojtjes nga sulmet kibernetike.

Hovenier duke folur në edicionin e shtatë të konferencës për Integritetin e Informacionit, të njohur si “DISICON”,ai theksoi rëndësinë e përdorimit të përgjegjshëm të teknologjisë në mbrojtjen e proceseve demokratike, përcjell Dukagjini.

Në fjalën e tij, ambasadori Hovenier vëmendjen e përqendroi tek potenciali që ofron Inteligjenca Artificiale për të ndihmuar në përmirësimin e proceseve të ndryshme, duke nënvizuar se këto mjete teknologjike duhet të përdoren me kujdes për të shmangur rrezikun e keqpërdorimit.

Mjetet e avancuara teknologjike, sipas tij, mund të jenë të dobishme por edhe të rrezikshme nëse nuk menaxhohen siç duhet.

Ambasadori Hovenier gjithashtu shtoi se SHBA-të kanë një angazhim të patundur ndaj mbështetjes së shoqërive civile dhe mediave të pavarura, të cilat janë thelbësore për një shoqëri të hapur dhe demokratike.

Ai pohoi se qeveria amerikane është e përkushtuar të ofrojë ndihmë në këto fusha si një pjesë e partneritetit të vazhdueshëm dhe të fortë mes dy vendeve.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika