Hovenier takon kadetin e parë të FSK-së të diplomuar në akademinë amerikane

“West Point” konsiderohet të jetë një ndër akademitë më prestigjioze në botë në shkollimet ushtarake. I pari nga FSK-ja që ka përfunduar këtë shkollim është pritur në takim nga ambasadori i SHBA-së në Kosovë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier dhe kadeti i parë nga Kosova i diplomuar në “West Point” të New York, Ylli Dalladaku

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier, është takuar me kadetin e parë nga Kosova të diplomuar në “West Point” të New York, Ylli Dalladakun.

Me anë të një postimi në Twitter, Hovenier ka shprehur mbështetjen e tij për Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK).

“Ishte kënaqësi të takoja të diplomuarin në akademinë ushtarake “West Point”, Ylli Dalladaku, i pari nga FSK-ja në njërin nga trajnimet më rigoroze të ushtrisë. Ne e mbështesim FSK-në teksa ajo kalon në një forcë mbrojtëse territoriale multietnike, profesionale, të ndërveprueshme nga NATO”, ka shkruar Hovenier.


“West Point” konsiderohet të jetë një ndër akademitë më prestigjioze në botë në shkollimet ushtarake.

Dallaku kishte nisur studimet në të në vitin 2016.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika