Hoxha: Armëmbajtja pa leje është e dënueshme me disa vite burg

Sipas avokatit Hoxha, në bazë të nenit 366 të kodit penal të Kosovës, armëmbajtja pa leje është e dënueshme deri në 7 mijë 500 euro apo me disa vite burg

Valdet Hoxha , Ish zv-ministër i Punëve të Brendshme

Ish-zëvendësministri i Punëve të Brendshme Valdet Hoxha, ka folur për Policinë e Kosovës, që sipas tij institucioni i PK-së është i pari i në rajon për imazhin e mirë, poashtu edhe në Kosovë radhitet e para nga institucionet më të besuara e duke u pasuar nga Forca e Sigurisë së Kosovës(FSK).

Tutje Hoxha ka sqaruar ligjet të cilat e rregullojnë mbajtjen e armëve, ku ka shtuar se “neni 366 i kodit penal të Kosovës,  parasheh mbajtjen  në pronësi të  armëve të paautorizuara dhe në këtë kuptim arma dhe në qoftë se është me leje, në këtë rast polici është i autorizuar që të mbajë armën por personi tjetër që ka në posedim atë armë automatikisht akuzohet në bazë të nenit 366 të kodit penal të Kosovës  që është e dënueshme deri në 7 mijë 500 euro apo me disa vite burg”.

Ndërkohë Ermal Panduri ka reaguar duke thënë se po i referohet të dhënave të Prokurorisë së Kosovës.

Ndërsa Hoxha ka thënë se “ duhet t’i referohen Prokurorisë së Kosovës, sepse ky organ nuk është organizatë joqeveritare”. Sipas tij, Prokuroria nuk e jep asnjë deklaratë pa u bazuar në disa të dhëna preliminare që i merre përmes policisë  për grumbullimin e të dhënave.

Ai ka thënë se në këtë rast duhet të ketë kujdes, se si po cilësohen gjerat deri tek veshja e fajësisë qoftë për  Nuredin Lushtakun dhe familjarët e tij, por dhe të policëve.

“Nuk duhet të çuditemi se të dyja palët në fund të procesit mund të marrin dënime dikush me të lehët dhe dikush më të rënda”, ka thënë Hoxha në emisionin Debat Plus.

Tutje ai ka folur dhe për kompetencat e ligjit ku ka thënë se” ligji e lejon një hetim  të koordinuar në mes të Inspektoratit të Policisë dhe Policisë së Kosovës”, në këtë rast.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika