Hoxha: Defekt i madh që zgjedhjet në veri s’u trajtuan në Ohër

Analisti politik Ylli Hoxha ka thënë se kryetarët e komunave veriore duhet të japin dorëheqje, teksa e ka fajësuar BE-në se nuk e ka trajtuar cështjen e zgjedhjeve në takimin e Ohrit

Ylli Hoxha, analist politik

Analisti politik Ylli Hoxha, ka deklaruar se ishte defekt e lëshim i madh mostrajtimi i çështjes së zgjedhjeve në veri në Ohër.

Ai tha se Bashkimi Evropian është dashur ta marrin seriozisht çështjen e zgjedhjeve në veri në mënyrë që situata të mos tensionohet më pas.

“Mostrajtimi i çështjes së zgjedhjeve në Ohër, ka qenë defekti e lëshimi më i madh. S’kanë legjitimitet, legjitimiteti e mund legalitetin, çdo ditë e më shumë shtrohet pyetja a janë legjitim, duhet të tërhiqen. Zgjedhjet kanë qenë të domosdoshme, njëherë janë shty me premtimin se do të merren me këtë çështje”, ka thënë ai.

Hoxha theksoi se kryetarët shqiptarë në komunat e veriut duhet të japin sa më shpejt dorëheqje.

“Mbajtja e kryetarëve në veri është pozicion i dobët, i paqëndrueshëm, për shkak të mungesës së legjitimitetit. Insistimi me i mbajtë kryetarët atje… është mundësia e dorëheqjes. Kryetari i Leposaviqit e ka një moment të rëndësishëm vetëm ta dorëzoj mandatin te kryetari i ri”, ka thënë ai.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika