Hoxha: Është një listë e marrëveshjeve që Serbia nuk i ka zbatuar, pse bëjnë presion të themelohet Asociacioni

Analisti, Dibran Hoxha

Analisti, Dibran Hoxha, ka thënë se njëra ndër pikat në planin franko-gjerman ishte që të zbatohet marrëveshjet në mes Kosovës dhe Serbisë që janë bërë më herët.

Dhe për këtë u vendos si parakusht themelimi i Asociacionit, por që sipas Hoxhës është një listë e marrëveshjeve që nuk i ka zbatuar Serbia por Kosovës i vendosin Kosovës kusht që të bëj themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Hoxha ka aluduar se nëse themelohet Asociacionin, çfarë garancie ka Kosova që me marrëveshje ka me arrit të dakordohet.

“…pika në planin franko-gjerman ishte pika që duhet të zbatohen marrëveshjet paraprake. Është një listë e marrëveshjeve që nuk o zbatuar Serbia, pse na vendosin vetëm neve kush që të themelojmë Asociacionin. Le ta zëmë se po e pranojmë Asociacionin, çfarë garancioni ne kemi që me marrëveshje kemi me arrit me u dakordu, dhe na mbetet Asociacioni në derë”.

Hoxha tha se ka besuar që kryeministri, Albin Kurti, që është duke e mbajtur kartën e Asociacionin sipas Gjykatës Kushtetuese, e, të themelojë Asociacionin dhe të marrë njohjen.

“…unë të paktën kam besuar deri vonë që Kurti është duke mbajte kartën e Asociacionit sipas Gjykatës Kushtetuese, nuk e besoj që kuvendi i atij Asociacioni do e pranojë të Kushtetueses dhe e dyta që nuk do përfshihet ajo forme e zbutjes të Asociacionit për të marrë njohjen”, ka shtuar ai.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika