Hoxha me çështjen e targave: U demaskuan Borrelli dhe Lajçaku, sepse ata nuk janë ndërmjetësues

Sipas Analistit Dibran Hoxha, ndërmjetësimi i Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit e Evropian, Josep Borrell, dhe i të dërguarit special të BE-së për Dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçaku-t duhet të shikohet në VAR nga BE-ja se se çfarë referimi kanë bërë

Dibran Hoxha, Analist

Analisti, Dibran Hoxha ka thënë se me vendimin  e Qeverisë së Kosovës, është demaskuar qëndrimi i Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit e Evropian, Josep Borrell, dhe i të dërguarit special të BE-së Miroslav Lajçak të cilët kanë rolin e ndërmjetësuesit në dialogun për normalizim të marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“U demaskuan, Borrell dhe Lajçak sepse ata nuk janë ndërmjetësues sepse ata qartësisht janë duke mbajtur anë”, ka deklaruar Hoxha në emisionin Debat Plus në RTV Dukagjini.

“BE-ja duhet të shikojë VAR se çfarë referimi kanë bërë Borrelli me Lajçakun”, ka shtuar ai.

Më tej, analisti ka thënë se duhet të lexohen të gjitha mesazhet nga të gjitha palët që të mund të bëhet analizimi.

“Nëse dikush ta ofron një marrëveshje fillestarë që thotë se ju do të shkoni drejt normalizimit edeh afati për këtë proces është 23 marsi, dhe vjen një ditë që as nuk ta përmend kornizën e përgjithshme që të dërgon drejt normalizimit atëherë diçka ka ndryshuar këtu”, ka thënë Hoxha.

Ai ka përfunduar duke thënë se me çështje aktuale mund të merrmi për çdo ditë.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika